Polska OnLine

Wszyscy znamy amerykańską firmę Google. Zapewne też część z nas już korzystała z funkcji street view. Teraz Google udostępnia nowe zdjęcia z miast i miejscowości całej Polski. Dodatkowo poza samymi miastami dorzucono kilka kolejnych atrakcji turystycznych, które możemy zobaczyć nie ruszając się z fotela. Należą do nich: zamki, stadiony, parki, pałace, starówki oraz kościoły znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki takiej możliwości dokładnego sprawdzenia danego miejsca możemy upewnić się czy rzeczywiście taka podróż w takie miejsce będzie dla nas zadowalająca. Lub jeśli podczas naszego wyjazdu pogoda popsuje nam plany możemy skorzystać z zwiedzania online.

Na początek wybierzmy się do Kołobrzegu, który dla mnie jest jednym z ulubionych miejsc nad Bałtykiem. Zapewne dlatego, że tutaj spędziłem pierwsze wakacje w życiu. Dziś możemy udać się na kołobrzeską latarnie morską właśnie za pomocą Street View. Wystarczy kliknąć na link: http://maps.google.com/help/maps/streetview/gallery/poland/koobrzeg-latarnia-morska.html

Dostępne zdjęcia ukazują latarnie w świetle dnia, ale trzeba pamiętać, że to właśnie w nocy zyskuje ona szczególny urok. Światło zawsze zwiastowało żeglarzom bezpieczny brzeg, więc warto się przyjrzeć jak działa latarnia. Poza tym fotografie na Street View umożliwiają sprawdzenie miejsc parkingowych oraz aktualnego stanu plaż, jak również pobliskich kawiarenek. Może się to przydać podczas planowania wyjazdu. Jeżeli zdecydujemy się wybrać osobiście do Kołobrzegu, latarnia morska czynna jest codziennie w godzinach 10-17, z drobnymi zmianami w sezonie zimowym. Wstęp kosztuje od 4 do 6 złotych.
Następnym punktem naszej internetowej wycieczki jest Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku pod Bydgoszczą. Składa się on z czterech części: Starego Pałacu, Nowego Pałacu, Pałacyku myśliwskiego oraz rozległego parku w stylu angielskim.

Jeśli wejdziemy na link http://maps.google.com/help/maps/streetview/gallery/poland/zespo-paacowo-parkowy-w-ostromecku.html, to znajdziemy się na początku naszej wirtualnej drogi przez to niezwykle miejsce.

Park, w którym znajdują się wspomniane pałace, ma powierzchnię około 36 hektarów. Leży przy brzegu Wisły i prezentuje się bardzo okazale. Jest niezwykle zadbany, dzięki czemu można docenić piękno, jakie sobą reprezentuje. Znajdują się tutaj krzewy i drzewa, których na co dzień nie można spotkać. W tym wyjątkowym miejscu możemy także podziwiać wspomniane wcześniej trzy pałacyki, z czego najstarszy pochodzi z 1730 roku. Był on wtedy własnością wojewody pomorskiego. Dominuje w nim styl barokowy z elementami saskiego rokoko, jak podają specjaliści. Pałac Nowy jest projektem niemieckim z XIX wieku, a pod koniec tegoż wieku dobudowano jeszcze Pałacyk Myśliwski. Ten ostatni wzorowany jest na styl francuskiego romantycznego zameczku spod Loary.
Tak wiec nie wychodząc z zaciszu własnego domu, gabinetu, czy nawet łóżka, możemy zobaczyć kilka naprawdę ciekawych propozycji, jakie nasz kraj ma do zaoferowania, niech te zdjęcia będą zachętą do naszej własnej wyprawy.